En Etkileyici 10 Tarihi Kore Dizisi

En etkileyici 10 tarihi Kore dizisini seçerken hem tarihi dizileri hem de Kore dizilerini sevenler için harika bir liste oluşturmaya çalıştık!
Son yıllarda tüm türlerde en çok izlenenler arasında yer alan Kore dizileri, özellikle tarihlerine duyulan ilgiyle bu türde de büyük beğeni topladı. Bu listemizde sizinle en çok izlenen ve beğenilen, konusuyla dikkat çeken tarihi Kore dizilerini paylaşacağız.

Jewel in The Palace – Saraydaki Mücevher

Saraydaki Mücevher - Jewel in the Palace

2003 yapımı olan ve 2008 yılında ülkemizde de TRT 1’de yayınlanan Jewel in the Palace (Saraydaki Mücevher) Kore’nin Joseon Hanedanı’nın ilk kadın saray hekimi Jang Geum’un hikayesi üzerinden ilerler.  Kore tarihini ve kültürünü de oldukça başarılı şekilde betimleyen dizide özellikle Kore mutfağı ve geleneksel tıbbı öne çıkarılır. Başrollerinde Lee Young-ae, Ji Jin-hee, Park Eun-hye, Hong Ri-na gibi isimler yer alan dizi toplamda 54 bölüm.

Emperor of The Sea – Denizler İmparatoru

Denizler- imparatoru

İlk bölümüyle Kasım 2004’te izleyicisi ile buluşan Emperor of The Sea (Denizler İmparatoru), 787-846 yılları arasında Kore’de yaşayan Jangbogo adlı tüccarın hayatını konu ediniyor. Biyografik türdeki bu dizi, özellikle tarihi Kore dizilerini izlemekten keyif alanların büyük bir beğeniyle takip ettiği serilerden biri. Ülkemizde de TRT 1’de yayınlanan 51 bölümlük dizinin başrollerinde ise Song II-gook, Choi Soo-jong ve Soo Ae gibi isimler var. Dizi, Jangbogo’nun hayatını anlatırken bir yandan da bu yıllarda Kore’de var olan köleliği ve dönemin kültürel yapısını da gözler önüne seriyor.

Jumong – Efsane Prens

Jumong-efsane-prens

Kore tarihinin yazılmaya başlandığı döneme gitmek isteyenler için, en sevilen tarihi Kore dizilerinden biri olan Jumong (Efsane Prens) sıradaki önerimiz. Yayınlandığı 2006 yılında Kore’nin en çok izlenen dizilerinden biri olan Jumong, Çinlilerin köleleştirmeye çalıştığı Gojoseon halkının kurtuluş mücadelesini anlatıyor. Pek çok duygusal sahnenin yanında tarihi anlatan bir diziden beklendiği gibi pek çok entrikayı da barındıran yapım ülkemizde de büyük beğeni toplamıştı. 81 bölüm boyunca izleyicisiyle buluşan dizinin baş rollerinde ise Song II-gook, Han Hye-jin, Ji Hyo-song ve Kim Seung-soo gibi isimler yer alıyor.

 Princess Hours – Düşlerimin Prensi

Düşlerimin Prensi

1910’lu yıllarda geçen ve Kore’nin son kraliyet ailesinin hikayesini örnek alan Princess Hours (Düşlerimin Prensi), saray entrikaları, taht kavgaları ve Kore’nin çok da uzak olmayan tarihinden izler taşıyan başarılı bir yapım. 24 bölüm halinde yayınlanan dizi, ülkemizde de yine TRT’nin yayınladığı ve büyük beğeni toplayan yapımlardan biri. Başrollerinde ise Ju Ji-hoon, Yoon Eun-hye, Ji hyo-song yer aldı.

The Great Queen Seondeok – Muhteşem Kraliçe

muhtesem-kralice-dizisi

İkiz olarak doğdukları ve bunun kötü bir kehanet olduğuna inanıldığı için henüz bebekken terk edilen bir kadının (Deokman ) yıllar sonra saraya dönmesiyle birlikte kraliyet ailesinin yaşadığı olayları anlatıyor. Gerçek tarihten ve karakterlerden esinlenen dizinin ana karakteri olan Deok Man, Kore tarihinin ilk, asya tarihinin ise ikinci kadın hükümdarı olan Seondeok’un hikayesinden izler taşır.

Kore tarihine ve tarihi dram dizilerine ilgi duyanların büyük bir ilgiyle izleyeceği 62 bölümlük dizi, ülkemizde de TRT’de yayınlanan ve büyük beğeni toplayan Kore dizilerinden biri. Dizinin oyuncu kadrosunda ise Lee Yo-won, Kim Nam-gil, Uhm Tae Woong, Ko Hyun Jung gibi sevilen isimler yer aldı.

Deep Rooted Tree – Derin Köklü Ağaç

Derin-Koklu-Agac

Karanlık hikayeleri, seri katil hikayelerini ve tarihi bir öyküyü aynı anda izlemekten keyif alacağın düşünenlerin  severek izleyeceği Deep Rooted Tree (Derin Köklü Ağaç), bir seri katilin soruşturmasını yürüten bir kraliyet muhafızının hikayesini anlatıyor. Netflix’te izleyebileceğiniz dizinin başrollerinde ise Han Seok-kyu,Jang Hyuk,Shin Sae-kyeong var. 2011 yapımı seri, Lee Jung-myung’un aynı isimli romanından uyarlandı.

Faith 

Faith

İlgi çekici senaryosuyla dikkat çeken Faith, geçmişi ve günümüzü bir araya getiriyor. Goryeo döneminde yaşayan bir savaşçı ile günümüzde yaşayan bir doktorun zamandan ve mekandan bağımsız aşkını anlatan yapım, 2012 yılında ilk bölümünü yayınladı ve 24 bölüm boyunca devam etti. Oyuncu kadrosunda Lee Min-ho, Kim Hee-sun, Yu Oh-sung, Sung Hoon gibi isimler bulunan yapım, tarihin seyrini değiştirmesi, bir prensesi iyileştirmesi için 660 yıl öncesine götürülen bir doktorun hikayesini anlatan yapımı severek izleyeceğinize eminiz.

Six Flying Dragons

Six-flying-drogans

Uzun ve sürükleyici bir dizi arayanlara ilaç gibi gelecek bir önerimiz var; Six Flying Dragons. Altı ana karakterin hikayeleri üzerine kurgulanan dizi, bolca drama içeriyor. Dönem dizilerine iyi bir örnek olan yapım, Kore tarihine ışık tutarken aynı zamanda bolca dövüş sahnesi ve romantik sahneyi de bir arada izleyicisine sunuyor. Dizinin baş rollerinde Yoo Ah-in,Kim Myung-min,Shin Sae-kyeong gibi başarılı isimler yer alıyor. Netflix’te izleyebileceğiniz 50 bölümden oluşan dizi, evde geçirecek bolca zamanı olanları mutlu edecek.

The Scholar Who Walks the Night – Geceyi Yürüyen Bilgin

the-scholar-who-walks-the-night

Ben daha kurgusal bir dizi istiyorum, içinde de bolca fantastik öge yer alsın diyenlerin favorisi olacak önerimize geldi sıra. Kore tarihini hepimizin farklı kültürlerde de sıkça şahit olduğu vampir miti ile bir araya getiren yapım, 20 bölümlük seyir keyfi oldukça yüksek bir seri. Tamamını Netflix’te izleyebileceğiniz serinin başrollerinde ise Lee Joon-gi, Lee Yu-bi ve Shim Chang-min yer alıyor.

Love in The Moonlight – Bir Tutam Aşk

Love-in-The-Moonlight

Erkek kılığına girmiş ve geçimini erkeklere aşk hayatları hakkında tavsiyeler vererek geçinen bir kadının, bir prens ile tanışmasını ve ikilinin arasında büyüyen aşkı konu edinen Love in The Moonlight, sıradan aşk hikayelerinden sıkılanlar için oldukça keyifli bir yapım. Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde de yayınlanan dizi toplamda 18 bölümden oluşuyor. Dizinin oyuncu kadrosunda ise Park Bo-gum, Kim Yoo-jung, Jung Jin-young, Kwak Dong-yeon gibi başarılı oyuncular yer alıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Recent Posts

Son Zamanların En Popüler 5 Mini Kore Dizisi

Son zamanların en popüler mini Kore dizilerinin bir listesi tamda vakti az olup farklı bir şeyler izlemek isteyenler için hazırlandı....

Netflix’te İzleyebileceğiniz En İyi 20 Kore Dizisi

Bu yıl (2020) evde kaldığımız zaman ve süre geçmiş yıllara oranla biraz fazla ve bu yüzdende bir çoğumuz dijital yayın...

Mart Ayında Yayınlanmaya Başlayan En Yeni Kore Dizileri

Tüm dünyada gördüğü ilgi Kore dizi sektörünün üretkenliğini sürekli olarak artırıyor. Mart ayında pek çok yeni yapım yayın hayatına başladı....

2019’un En İyi Kore Dizileri

Bu listemizde 2019’un en iyi Kore dizilerine birlikte göz atacağız. Son yıllarda popülaritesini hız kesmeden artıran Kore dizileri, 2019’a da...

En Etkileyici 10 Tarihi Kore Dizisi

En etkileyici 10 tarihi Kore dizisini seçerken hem tarihi dizileri hem de Kore dizilerini sevenler için harika bir liste oluşturmaya...