Gelmiş Geçmiş En İyi Kore Dizileri

Gelmiş geçmiş en iyi Kore dizileri sorusunun cevabını vermeden önce Kore’ye ve Kore dizilerine olan ilginiz ne zaman başladı? İlginizin başladığı dönemde hangi diziler popülerdi? Bu sorulara hepinizin cevabı farklı olacaktır. Ancak Kore’yi ve Kore dizilerine ilgi duyanların mutlaka duyup izlediği diziler denilince hepimizin aklına aynı cevaplar geliyor. Şimdiye kadar Kore dizileri arasında gelmiş geçmiş en çok sevilen ve en iyi Kore dizilerini sizler için bu yazımızda listeledik. Uzun ve hatıralarınızın canlanacağı bir yazı sizi bekliyor. O zaman başlayalım! ~ 😊

Boys Over Flowers – 꽃보다 남자


Yayınlandığı kanal: KBS2
Bölüm sayısı: 25
Başrol oyuncuları: Lee Min Ho, Ku Hye Sun
Tüm Kore dizilerini içeren bir listenin olmazsa olmazı Boys Over Flowers tabii ki! Kore dizilerini izlemeye başlayıp da bu diziyi izlemeyen, duymayan var mıdır acaba? Eğer siz Kore dizileri ile yeni ilgilenmeye başladıysanız “Nasıl izlemezsin?!” diye bir tepki ile karşılaşmak istemiyorsanız, durmayın izleyin!
Bu dizi tam bir fakir kız zengin oğlan hikayesi. Ünlü bir lisenin 4 yakışıklı ve zengin erkek öğrencisinden oluşan F4 adında bir grup ve fakir bir kız var. F4’ün lideri Goo Jun Pyo ile fakir kızımız Geum Jan Di’nin önce birbirlerinden nefret ederek başlayan hikayesi sonra aşka dönüşüyor ve adeta bir masal gibi pembe bulutlara bürünüyor dizi. 😀
Hepiniz “Ah, ne günlerdi be!” diyorsunuzdur. Çoğunluğun ilk dizisi, Kore’yle tanışmasına sebep olan dizi. O yüzden açılışı Boys Over Flowers ile yapmak istedim.

Playful Kiss/Mischievous Kiss – 장난스런 키스

Playful Kiss

Yayınlandığı kanal: MBC
Bölüm sayısı: 16 + 7 Youtube özel bölümü
Başrol oyuncuları: Kim Hyun Joong, Jung So Min
Aynı Boys Over Flowers gibi Playful Kiss de bu listenin olmazsa olmazı. Küçük yaşta TRT’de bilinçsizce izlediğim Düşlerimin Prensi, Zoraki Prens gibi dizileri saymazsak ilk izlediğim Kore dizisi budur. Şimdi dönüp tekrar bakınca çok çocukça ve saçma gelse de, o zaman izlerken nasıl beğenmişsem sürekli başka Kore dizilerini de araştırmama sebep oldu ve geldik buralara. 😀 Başta Koreli oyuncuları çok yadırgasam ve dilleri garip gelse de hemen alışıp büyülenmiş bir şekilde izlemeye devam etmiştim. Bu da yine klişelerle dolu bir dizi ama yine de tatlıydı yahu. Derslerde kötü olan Oh Ha Ni ve babasının, ucuza inşa ettirdiği evin, küçücük bir depremde yıkılmasından sonra okul birincisi ve zengin olan Baek Seung Jo’nun ailesinin evine yerleşmeleriyle başlar olaylar. Ha Ni, Seung Jo’yu platonik olarak sevse de, Seung Jo aptallardan nefret eder ve ikisinin nefretle başlayan dev aşkları bla bla biliyorsunuz işte. 😀

Secret Garden – 시크릿 가든

Secret Garden

Yayınlandığı kanal: SBS
Bölüm sayısı: 20
Başrol oyuncuları: Hyun Bin, Ha Ji Won, Yoon Sang Hyun
Secret Garden kesinlikle Kore dizileri arasında en eğlencelilerden biri! Konusu zaten direkt ilgileri çekiyor. Bir kadınla bir erkeğin ruhları yer değiştirirse ne olur? Bu dizide bu sorunun cevabını çok eğlenceli bir şekilde izledik. Aynı şekilde Kore’de de çok hit olmasıyla defalarca parodileri çekildi, hala dizilerde Secret Garden’daki kahve sahnesine gönderme yapılıyor. Kötü anne, süperstar Oska, Sekreter Kim hepsi birer birer olay oldu. Ben bu diziyi izleyip de sevmeyeni görmedim açıkçası. Hak ettiği başarıya da almış oldu fazlasıyla zaten.

Coffee Prince – 커피 프린스 1호점

Coffee Prince

Yayınlandığı kanal: MBC
Bölüm sayısı: 17
Başrol oyuncuları: Gong Yoo, Yoon Eun Hye, Lee Sun Kyun, Chae Jung An
Coffe Prince Gong Yoo’nun en afsane dizisiydi, ta ki Goblin’de oynaya kadar. Artık Gong Yoo denilince akla gelen ikinci dizi olsa da hala çok sevilen ve bahsi açılınca herkesin yüzünde gülümseme oluşturan bir dizi. Han Gyeol sadece yakışıklı erkekleri çalıştırdığı bir kafenin sahibidir ve işe ihtiyacı olan Eun Chan kafeye başvurur. Erkek kılığındadır ve ne hikmetse kimse anlamaz Onun erkek olmadığını. 😀 Böyle böyle kafede çalışarak bir aile olmaları, Han Gyeol’un kendini Eun Chan’dan hoşlanmadığını ikna etmeye çalışmaları çok komikti. Eski deyip burun kıvırmayın ve mutlaka izleyin derim!

You Are Beautiful – 미남이시네요

You Are Beautiful

Yayınlandığı kanal: SBS
Bölüm sayısı: 16
Başrol oyuncuları: Park Shin Hye, Jang Keun Suk, Lee Hong Ki, Jeong Yong Hwa, Uee
Başta söylediğim dizileri izlemiş olan bir Kore dizileri takipçisi, bu diziyi mutlaka duymuştur veya izlemiştir. Bunda da Coffee Prince gibi erkek kılığına giren bir kadının komik maceraları anlatılıyor ama bu sefer başroldeki bütün erkekler ondan hoşlanıyor. 😀 Bu dizi de şimdi bakınca çok çocuksu geliyor ama zamanında hepimiz bayıla bayıla izledik, yalan yok.

I’m Sorry, I Love You – 미안하다, 사랑한다

I Am Sorry I Love You

Yayınlandığı kanal: KBS2
Bölüm sayısı: 16
Başrol oyuncuları: So Ji Sub, Lim Suu Jong, Jung Kyoung Ho
“Bana böyle ağlamalı bir dram dizisi önersene.”
I’m Sorry, I Love You kesinlikle!”
Hangimiz yapmadık bu konuşmayı… :’) Hepimizin dram deyince ilk aklına gelen, yüreğimizi en çok yakan Kore dizisi. Bu diziyi izleyip de ağlamayanın kalpsiz olduğunu düşünürdük. Şimdi ilk izliyor olsam ben de ağlamam ama o zaman işler başkaydı. 😀 Moo Hyuk bebekken ailesi tarafından terk edilen ve Avustralyalı bir aileye evlat verilen biri. 10 yaşındayken üvey ailesini terk ediyor ve düşüyor sokaklara. Bir sokak mafyasının sağ kolu oluyor ve bir gün kafasına yediği kurşun yüzünden çok az ömrü kalıyor. Kore’ye dönüp Onu terkeden asıl ailesini bulup intikam almaya karar veriyor. Meğer annesi de Kore’de çok ünlü bir film yıldızıymış… Kader işte, intikam yolunda Eun Chae’ye aşık oluyor ve dramlar dramı dizimiz böyle devam ediyor. Hadi hadi silin akan yaşlarınızı…

Rooftop Prince – 옥탑방 왕세자

Rooftop Prince

Yayınlandığı kanal: SBS
Bölüm sayısı: 20
Başrol oyuncuları: Park Yoo Chun, Han Ji Min, Lee Tae Sung, Jung Yoo Mi
Taa 300 yıl öncesinden bir prens ve adamları günümüzde bulur kendisini ve bak sen şamataya. Herkes çok sevdi bu diziyi ama ben maalesef kötü karakterlerin saçmalığı ve gereksizliğine dayanamadığım için yarıda bırakmıştım. Konusu güzel ve komikti ama ona hayır diyemeyeceğim. Benim gibi sıkılanı hiç görmediğim ve herkesin çok sevdiği bir dizi olduğu için Rooftop Prince’i de bu listeye ekledim.

City Hunter –  시티헌터

City Hunter

Yayınlandığı kanal: SBS
Bölüm sayısı: 20
Başrol oyuncuları: Lee Min Ho, Park Min Young, Lee Joon Hyuk, Gu Ha Ra
Bebekken babası ölen ve intikam için yetiştirilen bir adamın Kore’ye intikam için dönerek aşkı ve duyguları öğrenmesinin hikayesiydi sanırım bu dizi. Emin değilim çünkü ben başrol kadının oyunculuğunu sevmediğim için yarıda bırakmıştım diziyi. Ama herkesin çok sevdiğini ve baya popüler olduğunu biliyorum. O yüzden bu listede yer alması gerektiğini düşündüm çünkü zamanında çok konuşuldu bu da.

Master’s Sun – 주군의 태양

Masters Sun

Yayınlandığı kanal: SBS
Bölüm sayısı: 17
Başrol oyuncuları: So Ji Sub, Kong Hyo Jin, Seo In Guk, Kim Yoo Ri
Şimdiye kadar izlediğim Kore dizilerinden en sevdiklerimi kişisel bir liste yapsaydım mutlaka içinde olacak bir dizi. İlk izlediğimde çok beğenmiştim ve hep tekrar izlemeye niyetlensem de bir türlü izleyememiştim. Bu yazıdan sonra artık tekrar izleyeceğim kesinlikle. Yine zengin iş adamı ve güçsüz kadın hikayesi olsa da bu türün en güzel örneklerinden biri. Zaten izlemişsinizdir hepiniz ne kadar öveyim. 😀

You Who Came From Stars – 별에서 온 그대

You Came From The Stars

Yayınlandığı kanal: SBS
Bölüm sayısı: 21
Başrol oyuncuları: Kim Soo Hyun, Jun Ji Hyun, Park Hae Jin, Yoo In Na, Shin Sung Rok 
Aynı Master’s Sun gibi, bu dizi de benim en sevdiklerimden. Günümüzden 400 yıl önce Kore’ye gelen uzaylı Do Min Joon ve top star Cheon Song Yi’nin kah komik kah üzücü hikayesiydi. Yayınlandığı dönemde de herkes izledi, beğendi hatta bayıldı. Bu dizinin kötü karakteri bile fazlasıyla beğeni topladı, haberiniz olsun. İzlemeyen varsa henüz koşun ve izleyin diyorum.

Kill Me Heal Me – 킬미, 힐미

Kill Me Heal Me

Yayınlandığı kanal: MBC
Bölüm sayısı: 20
Başrol oyuncuları: Ji Sung, Hwang Jung Eum, Park Seo Joon, Kim Yoo Ri
Zengin bir ailenin çocuğunun 7 tane kişiliği var. Kişiliklerinden bad boy olan Shin Se Gi ve genç bir kız olan Ahn Yo Na özellikle yabancı izleyenler tarafından çok sevildi. Ben dizideki geçmişe dair flashbacklerin çok uzatılması ve nedense kendimi diziye kaptırmış bulamadığım için yarıda bıraktım. Kore’deki reytingleri de düşüktü. Ancak kendim dışında bu şekilde bırakan birini görmedim. İzleyen herkes fazlasıyla beğendiğini söylüyor. O yüzden bu listede yer almalı diye düşündüm.

The Heirs –  상속자들 – Mirasçılar

The Heirs

Yayınlandığı kanal: SBS
Bölüm sayısı: 20
Başrol oyuncuları: Park Shin Hye, Lee Min Ho, Kim Woo Bin, Kang Min Hyuk, Kang Ha Neul, Krystal, Choi Jin Hyuk, Park Hyung Sik
Adı Mirasçılar olan bir dizinin konusu da tabii ki zengin ailelerin çocukları etrafında döner. Bu zenginlerin arasında bir de müştemilattan gelen fakir bir kız olursa tadından yenmeyen bir klasik olur. Şahsen beğenmediğim ama Türkiye’deki Kore dizisi izleyicilerinin %90’ının en sevdiği oyuncular bu dizide toplanmış. O yüzden doğal olarak çok popüler oldu. Hala dizi önerileri arasında sık sık görüyorum. Kafa yormayan bir lise-gençlik dizisi izlemek istiyorsanız sizin için önerilebilir bir dizi.

My Girlfriend is Gumiho  내 여자친구는 구미호

My Girlfriend is a Gumiho

Yayınlandığı kanal: MBC
Bölüm sayısı: 16
Başrol oyuncuları: Lee Jong Suk, Han Hyo Joo, Jeong Eu Gene, Lee Tae Hwan W’ adındaki bir webtoonun başrolü olan Kang Chul ve gerçek dünyadan bu webtoon dünyasına düşen Yeon Joo’nun hikayesi. Konu olarak benim çok ilgimi çekmişti. Hatta webtoon okumayı da çok seviyorum. Koreliler bu konuda çok iyi. Benim gözümde çok güzel bir diziydi ancak Kore’deki reytingleri orta seviyedeydi ve Türkiye’de de ne kadar sevildiğine dair bir bilgim yok. Ama başrol Lee Jong Suk olduğu için eminim ilgi toplamıştır. Neyse sevgili okurlar, ben kendim beğendiğim ve başkaları tarafından da beğenildiğine emin olduğum için bu listede yer almasını istedim.

Oh My Ghost – 오 나의 귀신님

Oh My Ghost

Yayınlandığı kanal: tvN
Bölüm sayısı: 16
Başrol oyuncuları: Park Bo Young, Cho Jung Seok Lim Ju Hwan, Kim Seul Gi, Park Jung Ah
Minyon tipi ve sevimli yüzü sayesinde çıtı pıtı rollerde gördüğümüz Park Bo Young ve tatlı-agresif rollerin ustası Cho Jung Seok’un çok sevilen dizisi Oh My Ghost. Sessiz ve zayıf gözüken Na Bong Sun hayaletleri görebilmektedir ve bir gün içine erkek düşkünü bir hayalet girer. Aniden karakteri değişen Bong Sun çalıştığı restorandaki herkesi şaşırtır ve restoranın şefinin dikkatini çekmeye başlar. Böyle böyle aşık olurlar falan tatlı bir senaryo çıkar. 😀

Descendants of the Sun – 태양의 후예

Descendants Of Sun

Yayınlandığı kanal: KBS2
Bölüm sayısı: 16
Başrol oyuncuları: Song Joong Ki, Song Hye Kyo, Jin Goo, Kim Ji Won
Evet listede son üçe en çok olay yaratan dizileri eklemek istedim. Bu üçünden birisi tabii ki Descendants of the Sun, kısaca DOTS olmalıydı. Kore’de büyük olay oldu, reyting listelerini yıktı geçti, defalarca parodisi yapıldı ve ödül törenlerindeki ödüllerin çoğunu da alıp gitti. Hatta dizinin başrollerinin aşkları gerçek hayata da taşındı ve geçtiğimiz yıl evlendiler. Çok güzel bir diziydi. Ana konudan ayrı her bölümde olan olaylar da heyecanla izlememe sebep oldu.

Goblin – 도깨비

Goblin

Yayınlandığı kanal: tvN
Bölüm sayısı: 16
Başrol oyuncuları: Gong Yoo, Kim Go Eun, Lee Dong Wook, Yoo In Na, Yook Sung Jae
Bir listede DOTS varsa o listede Goblin de olmalı. 😀 Aynı DOTS gibi olay oldu, ödülleri sildi süpürdü herkes izledi, herkes biliyor ve bu başarıyı hak ediyor fazlasıyla. Kore’de yapılmış en iyi yapımlardan biri olduğunu kimse inkâr edemez. Bir Goblin’e dönüşen general Kim Shin’in ölümsüz hayatı ve Onu bu azaptan kurtaracak tek kişi olan Goblin’in gelinini bulmasıyla aralarındaki destansı aşk anlatılıyor. Bunun yanında kimliğini bulmaya çalışan bir ölüm meleği ve tüm karakterlerin aslında geçmişte yollarının kesişmiş olması, yani reenkarnasyon da dizinin ana temalarından biri. Çok güzel, çok harika. İzleyin diyorum. 😀

Reply 1988 –  응답하라 1988

Reply 1988

Yayınlandığı kanal: tvN
Bölüm sayısı: 20
Başrol oyuncuları: Hyeri, Ryoo Joon Yeol, Ko Gyung Pyo, Park Bo Gum, Lee Dong Hwi, Sung Dong Il, Lee Il Hwa
Yazıyı yazan kişi olarak en sevdiğim diziyi en sona saklamak istedim. 😀 Reply serisi benim şimdiye kadarki izlediğim Kore dizileri arasında en sevdiğim dizileri oluşturuyor. Bunlar arasında özellikle 1988 yılı versiyonu en iyisiydi! Önceki 1997 ve 1994 serilerinde sonu az çok tahmin edebiliyor iken 1988 versiyonunda kafamızın çok karışması ve her karakterin çok özgün olması izlemeyi daha da eğlenceli kıldı. Siz de Reply serisinin izleyicisiyseniz diziyi izlerken siz de aynı şeyleri hissetmişsinizdir. Bu dizi ev gibi! Özellikle Kore’nin geçmişteki mahalle kültürü ile bizim kültürümüzün çok benzemesi de diziyi daha fazla sevmemizi ve sıcak bulmamızı sağlıyor. Arkadaşlıkları, komşuluk ilişkileri ve başka dizilerde zor bulduğumuz gerçek komedisi ile benim sonsuza kadar en sevdiğim dizi olmaya devam edecek sanırım. Kore’de de en az DOTS ve Goblin kadar ilgi gördü 1988 versiyonu. Koreliler için de geçmişlerini hatırladıkları ve o samimiyeti hissettikleri için olsa gerek en sevdikleri diziler sorulunca Reply serisi cevabını veriyorlar. Bir sonraki sezonunu merakla ve heyecanla bekliyorum!

Evet sevgili okurlar, bu uzun 20 dizilik listemizin de sonuna geldik. Bu listeye girebilecek daha çok dizi vardır, eminim ama onların arasından en sevilen ve en çok ilgi görenlerini yazmaya çalıştım. Sizce bu listedeki diziler ‘en iyi’ adını hak ediyor mu? Eklenmesi gerektiğini düşündüğünüz diziler var mı? Cevaplarınızı yorumlarda okumayı çok isteriz. Tekrar görüşüne kadar kendinize iyi bakın~


Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek yeni yazılarımızın tamamından haberdar olabilir.
Facebook 
Google+ 
Pinterest 
Instagram

Summary
Article Name
Gelmiş Geçmiş En İyi Kore Dizileri
Description
Gelmiş geçmiş en iyi Kore dizleri sıralaması yaparsak hangisi en iyi Kore dizisi biz karar veremedik ama sizin için en iyi 20 Kore dizisini derledik.

Related Posts

 1. Reply 1997
  Reply 1994
  The Last Empress
  Please Come Bacı Mister
  Go Back Couple. 👍😂
  Whats wrong secretary kim
  Another miss oh 👍😂
  Piniccohi 🥰👍
  Korean Odyysy 👍👍👍👍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Recent Posts

Son Zamanların En Popüler 5 Mini Kore Dizisi

Son zamanların en popüler mini Kore dizilerinin bir listesi tamda vakti az olup farklı bir şeyler izlemek isteyenler için hazırlandı....

Netflix’te İzleyebileceğiniz En İyi 20 Kore Dizisi

Bu yıl (2020) evde kaldığımız zaman ve süre geçmiş yıllara oranla biraz fazla ve bu yüzdende bir çoğumuz dijital yayın...

Mart Ayında Yayınlanmaya Başlayan En Yeni Kore Dizileri

Tüm dünyada gördüğü ilgi Kore dizi sektörünün üretkenliğini sürekli olarak artırıyor. Mart ayında pek çok yeni yapım yayın hayatına başladı....

2019’un En İyi Kore Dizileri

Bu listemizde 2019’un en iyi Kore dizilerine birlikte göz atacağız. Son yıllarda popülaritesini hız kesmeden artıran Kore dizileri, 2019’a da...

En Etkileyici 10 Tarihi Kore Dizisi

En etkileyici 10 tarihi Kore dizisini seçerken hem tarihi dizileri hem de Kore dizilerini sevenler için harika bir liste oluşturmaya...