Kore Dizileri

Kore Dizileri (한국드라마) ya da K-drama Güney Kore televizyonlarında yayınlanan mini dizilerden oluşur. Kore dizileri genel olarak 12-24 bölüm arasında bir veya iki sezondan oluşan seriler halinde yayınlanır. Kore dizilerinin ortalama süresi ise 60 dakika civarındadır. Ama geçtiğimiz son yıllarda 30’ar dakikalık bölümler halinde haftada iki veya dört defa yayınlanan dizilerde olmuştur.

Kore dizilerinin günümüzde bu kadar popüler olmasına en çok etkili olan şeylerden bir tanesi 2000’li yılların başında başlayan “Korean Wave” yani “Hallyu Dalgası” dır. Bu akımla beraber yükselişe geçen Kore dizilerinin belkide en büyük sıçramayı yaşadığı  Kore dizisi “Saraydaki Mücevher” yani “Dae Jang Geum” dur. 2003 yılında Kore’de yayınlanan dizi 91 farklı ülkede gösterilmiş olup Kore dizilerini mihenk taşı ve dönüm noktası niteliğindedir. Ülkemizde bir dönem yayınlanan Kore dizileri içerisinde yer alan “Saraydaki Mücevher” TRT 1 ekranlarında yayınlamış olup ülkemiz insanı tarafından da beğeniyle takip edilmiştir.  Günümüzde ise Kore dizilerinin yükselen trendini Türkiye televizyonlarına taşıma işini Kanal 7 üstlenmek üzere. Bu yıl içerisinde “Feda (Secret Love)” ve ” Sil Baştan (Kill Me Heal Me)”  dizilerini Türkçe olarak yayınlayacağını duyuran Kanal 7 Kore dizileri ekibine şimdiden teşekkürler.

Kore dizilerinin günümüzde bu kadar popüler olmasını sağlayan şey elbette sadece Hallyu Dalgası değil bu dizileri hayata geçiren oyuncusu, yazarı, müzisyenin etkileyici performansları. Kore dizilerinde rol aldıktan sonra grubunu bırakıp yoluna oyunculuk ile devam edenler, oyunculuk eğitimi alıp hem oyunculuk hem şarkıcılığa devam edenler azımsanamayacak çok.

Kore dizilerine hayat veren ve onların ekran taşınmasında büyük emeği olan ve hayal gücünün sınırlarını zorlayan en ünlü yazarlar hiç kuşkusuz Hong Kardeşler, Hong Jung-eun ve Hong Mi-ran. 2005 yılında başladıkları yazarlık kariyerlerinde; “My Girl”, “You’re Beautiful” ve “My Girlfriend Is a Nine-Tailed Fox” ile ün kazanmışlardır. Hong kardeşler haricinde Kim Eun-sook’un  Lovers in Paris, Secret Garden, The Heirs, Descendants of the Sun ve Guardian: The Lonely and Great God ile son zamanlara damgasını vuran yapımların yazarıdır.

Kore dizilerinin Ost’lerinin günümüzde bir albüm kadar popüler ve ödüller aldığını duymuş muydunuz? O zaman söyleyelim Kore dizilerinin OST’leri albüm olarak piyasa sürülecek kadar popüler ve ödül alacak kadar popüler ve ünlü. Bazen dizilerde yayınlanan bir şarkısı ile ünlü olup popüler olan şarkıcılar bile var 🙂

Geçmişten günümüze, yazarlarından oyuncularına, müzisyeninden yapımcısına kadar Kore dizilerine baktığımızda gittikçe popülerleşen ve bazen klişeleşen bir Asya dalgası desek yanlış olmaz. Kore dizilerinin şuan Dünyanın her yerinde bu kadar popüler ve hatırı sayılır bir noktaya gelişine bizde koredizileri.net olarak Kore Dizilerinin Türkçe Bilgi Kaynağı olma yolunda küçük adımlarla ilerliyoruz. Umarım daha da güzel fantastik macera dolu diziler izleriz 🙂