While You Were Sleeping (Sen Uyurken)

While You Were Sleeping, Türkçe adıyla “Sen Uyuyorken” 2017 yılının en ilgi çekici Kore dizilerinden biri oldu. Kore’deki bütün erkeklerin, hatta kadınların da fazlasıyla beğendiği şarkıcı ve oyuncu Suzy ile oyunculuk çıkışını yaptığından beri beğeniyle izlenen Lee Jong Suk dizinin baş rollerini paylaşıyor. Dizi 32 bölümden oluşmakta. Genelde aşina olduğumuz 16 veya 20 bölümden çok fazla bir rakam ancak gözünüzü korkutmasın. Kore’de artık diziler haftanın iki günü yarımşar saatlik 4 bölüm olarak yayınlanıyor. Yani bu dizi de aslında 16 bölüme tekabül ediyor.

Gelelim dizinin konusuna. Korelilerin dizi ve filmlerine işlemeyi sevdiği konulardan biri olan rüyalar bu dizinin ana konusunu oluşturmakta. Rüyasında kimin nasıl öleceğini görebilen Nam Hong Joo(Suzy) işine ara veren bir gazeteci. Her gün uyandığında gördüğü ölüm rüyalarını not alıyor. Ölümün nasıl gerçekleştiğini görse de ne zaman olacağını bilmiyor. Jae Chan ise yeni atanmış bir savcı. Olayları fazlasıyla araştırması ve kendisi de dahil bürodaki diğer çalışanları da yormasıyla işine başlar başlamaz dikkat çekiyor.

While You Were Sleeping

Dizinin ilk bölümünde Hong Joo, yine bir gün rüyasında, kar yağışlı bir gecede yanında sevgilisi avukat Yoo Beom olduğu halde başka bir adama doğru yürüyerek sarıldığını görüyor. Ertesi gün annesiyle yaşadıkları evin karşısına yeni komşuları iki erkek kardeş taşınıyor. Kardeşlerden birinin rüyasında görmüş olduğu Jung Jae Chan(Lee Jong Suk) olduğunu görünce şaşırıyor ve uzak durmaya çalışıyor. Sonrasında Hong Joo’nun arabasını Yoo Beom’un kullandığı ve birine çarparak kaza yaptıkları bir sahne görüyoruz. Çarptıkları kişi ölüyor ve sonrasında hastanede aylar sonra uyanan Hong Joo, savcı olan Jae Chan’ın kendisini sorgulamak için geldiğinde olayı ve kendisinin suçlu bulunduğunu öğreniyor. Arabayı kullananın Yoo Beom olduğunu söylese de kanıtlar ve olay yerinde şoför koltuğunda Hong Joo’nun bulunmasıyla itirazları reddediliyor. Kendisi komada olduğu sırada ise Hong Joo’nun annesi ağır çalışmaktan ölüyor ve tüm bunlar yüzünden Hong Joo intihar etmeye karar veriyor.

Hemen sonraki sahnede Jae Chan uykudan uyanıyor ve anlıyoruz ki Jae Chan da aynı Hong Joo gibi ölüm rüyaları görüyor. Dizideki asıl olaylara girişleri bu şekilde olmuş. Kafa karıştırıyor gibi gelse de güzel ve etkileyici bir giriş olduğunu düşünüyorum ben.
Dizinin diğer etkili karakterlerini tanıyalım şimdi.

Lee Yoo Beom: Hukuk dizisi olacak ve yolsuzluk yapan kötü bir karakter olmayacak mı? Olacak tabii ki. Bu dizinin kötü karakteri de bu adam. Önceden savcılık yapmış ve sonrasında elde ettiği büyük başarı ve ödül sayesinde büyük bir şirkette özel avukatlık yapmakta. Rolü izleyicilerin akıllarına “Ucundaki para ne kadar büyük olsa da kazanma olasılığı düşük bir bahse girmem.”

Han Woo Tak: Bu karakterimiz de yine Kore dizilerinin olmazsa olmazı başrol kızımızı seven ikinci erkek. Kendisi polis rolünde ve Jae Chan’ın rüyasında kazada ölen kişi. Kaza olayı ve rüyalar üçünü bir araya getiriyor ve bağlıyor. Polis olmasının sağladığı imkanlarla da ölüm rüyalarındaki olaylara dahil olarak diğerleriyle birlikte hareket ediyor.

Shin Hee Min: Jae Chan’ın çalışmakta olduğu savcılık bürosundaki savcılardan biri. Aynı zamanda Jae Chan’ın üniversitedeki üstlerinden biri. Yetenekli bir savcı olması sebebiyle olayları çözmede de yardımı dokunan bir karakter.

Choi Dam Dong: Jae Chan’ın adandığı bürodaki çalışanlardan biri. Jae Chan’ın abartılı olay araştırmaları ve uzun saatler çalışmasından o da nasibini alıyor. Yoo Beom’un savcı olduğu zamanda da onunla çalışmış. Başlarda komedi unsuru olarak gözüken bir karakter olsa da sonradan önemli bir karakter olduğunu anlıyoruz.

Diziyi izlememişseniz ve yazıyı buraya kadar okumuşsanız ileri ki bölümlerde dizide gelişen olaylara dair bir bilgi vermedim, endişelenmeyin. 😊
Oyunculuklarına gelirsek özellikle Lee Jong Suk kendini fazlasıyla geliştirmiş bu dizide. Önceki dizilerindeki hafif yapmacıklığı atmış üzerinden. Suzy de aynı şekilde oyunculuk kariyerine başladığı ilk gün ile bu dizideki rolü arasında dağlar kadar fark var. Yoo Beom ve Woo Tak karakterlerini canlandıran oyuncuları bu dizide ilk kez izledim ve doğrusunu söylemek gerekirse Yoo Beom karakteri beni fazlasıyla etkiledi. İleride rol alacağı yapımları da merakla bekliyorum.

Diziyi izlerken çok şaşırdığım, aklıma bile gelmeyecek bir sürü olay oldu ve izlerken senaryosunu ve oyunculuklarını beğenerek izledim. Fantastik bir konusu olmasına rağmen fazla uçulmamış ve mantık çerçevesinde gelişmiş olaylar. Ayrıca dizi sadece hukuk ve ölümleri barındırmıyor ve araya serpiştirdikleri komedi sahneleri de yerinde ve güzel olmuş. Oyuncularını sevdiğim için başladığım bir dizi olsa da konusuyla kendisini daha çok sevdirdi ve izlemenizi önerdiğim diziler arasına girdi.
Eğer siz de izlediyseniz While You Were Sleeping hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu yıla damgasını vuran dizilerden mi, değilse de neden öyle düşündüğünüzü bizimle paylaşmaya ne dersiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz~ 😊

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek yeni yazılarımızın tamamından haberdar olabilir.
Facebook 
Google+ 
Pinterest 

Summary
Article Name
While You Were Sleeping
Description
While You Were Sleeping, Türkçe adıyla “Sen Uyuyorken” 2017 yılının en ilgi çekici Kore dizilerinden biri oldu. Kore’deki bütün erkeklerin, hatta kadınların da fazlasıyla beğendiği şarkıcı ve oyuncu Suzy ile oyunculuk çıkışını yaptığından beri beğeniyle izlenen Lee Jong Suk dizinin baş rollerini paylaşıyor.

Related Posts

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Recent Posts

  Son Zamanların En Popüler 5 Mini Kore Dizisi

  Son zamanların en popüler mini Kore dizilerinin bir listesi tamda vakti az olup farklı bir şeyler izlemek isteyenler için hazırlandı....

  Netflix’te İzleyebileceğiniz En İyi 20 Kore Dizisi

  Bu yıl (2020) evde kaldığımız zaman ve süre geçmiş yıllara oranla biraz fazla ve bu yüzdende bir çoğumuz dijital yayın...

  Mart Ayında Yayınlanmaya Başlayan En Yeni Kore Dizileri

  Tüm dünyada gördüğü ilgi Kore dizi sektörünün üretkenliğini sürekli olarak artırıyor. Mart ayında pek çok yeni yapım yayın hayatına başladı....

  2019’un En İyi Kore Dizileri

  Bu listemizde 2019’un en iyi Kore dizilerine birlikte göz atacağız. Son yıllarda popülaritesini hız kesmeden artıran Kore dizileri, 2019’a da...

  En Etkileyici 10 Tarihi Kore Dizisi

  En etkileyici 10 tarihi Kore dizisini seçerken hem tarihi dizileri hem de Kore dizilerini sevenler için harika bir liste oluşturmaya...